Oddělení následné ústavní péče vrací pacienty do života

Oddělení následné ústavní péče v Nemocnici v Semilech má za sebou již 3 roky úspěšného fungování. Pod vedením primáře MUDr. Pavla Kraťuka zde nyní začaly fungovat dva nové projekty, které pomáhají pacientům s návratem do života – léčebný program Ergoterapie a poskytování duchovních služeb.

Co je ergoterapie?

„Ergoterapie je léčebná metoda založená na předpokladu že člověk může zlepšit své zdraví a kvalitu života tím, že se aktivně zapojuje do zaměstnání, která mají nějaký smysl. Tato metoda aktivně podporuje jeho mentální a fyzické funkce, celkovou pohodu a vede ke zlepšení zdravotního stavu." vysvětlil MUDr. Pavel Kraťuk.

„V rámci ergoterapie, kterou na našem oddělení 2 x týdně vede paní Martina Farská, vytváříme s pacienty různé výrobky, dekorace i užitné předměty. Naši pacienti tak zábavnou formou zlepšují jemnou a hrubou motoriku, koordinaci pohybu, svalovou sílu, komunikační, ale i další dovednosti." dodal MUDr. Kraťuk.

ergo 004

Ergoterapie na oddělení následné ústavní péče v Nemocnici v Semilech. Pod vedením zkušené terapeutky vznikají pod rukama klientů pozoruhodné výrobky. Foto: archiv nemocnice.

Proč právě duchovní služby?

Duchovní služby pro pacienty oddělení následné ústavní péče semilské nemocnice nejsou dle slov primáře MUDr. Kraťuka úplnou novinkou, nicméně od počátku letošního roku se překlopily do jiné roviny. Zatímco v uplynulém roce přicházeli za pacienty hlavně kněží, od nového roku k nim při návštěvách na oddělení přibyli dobrovolníci, čímž byla zahájena tato nová forma sociální péče. Zatím za pacienty pravidelně docházejí manželé Krieglovi ze Sboru Jednoty bratrské v Semilech.

„Dobrovolníci přicházejí za našimi pacienty ve svém volném čase, naslouchají jejich příběhům, povídají si s nimi, věnují se jim bez nároku na odměnu. Snažíme se tím přispět k rozšíření mnohdy již velmi zúženého obzoru pacienta a jeho návratu do reality. Tyto činnosti jsou samozřejmě úkolem všech členů našeho léčebného týmu, ale právě zapojení dobrovolníků nebo studentů sociálního praktika pomáhá nám ostatním zaměřit se více na léčebnou a ošetřovatelskou činnost." sdělil MUDr. Kraťuk.

„Pro naše klienty je velice důležité, že se necítí opuštění, že je zde někdo, koho zajímají jejich mnohdy nelehké životní osudy, názory a myšlenky. Takzvaný „návrat do života" se zde děje i v jiné než pouze fyzické rovině." uzavřel primář.

Autor: Renata Coufalová

Více informací: Ing. Alena Kuželová, MBA, ředitelka Nemocnice v Semilech

MUDr. Pavel Kraťuk, primář oddělení následné ústavní péče

Oddělení následné ústavní péče

Na oddělení následné ústavní péče je v současnosti 40 lůžek, na nichž je pacientům poskytována léčebná a ošetřovatelská péče po překonání akutní fáze jejich onemocnění nebo po zjištění onemocnění, které vyžaduje pobyt v nemocnici, ale již ne na akutním lůžku. Oddělení je zaměřeno spíše na nemoci vnitřních orgánů včetně stavů po operacích. Je vhodné i pro pacienty, kde ambulantní léčba při domácím ošetřování nevede ke zlepšení zdravotního stavu, nebo dochází ke zhoršení, např. soběstačnosti, pohyblivosti nebo stavu výživy. Je zde možný krátkodobý i dlouhodobý pobyt, maximálně po dobu 90 dnů.