slider2 slider3 slider4 slider5 slider6 slider7

icon map   Mapa webu

MMN, a.s.
nemocnice Semily
Adresa: 3. května 421
513 31 Semily
Česká Republika
emailbutton Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Telefon: +420 481 661 111
Fax: +420 481 625 082

Tiskové zprávy

Semilští lékaři provedli jako první v republice unikátní operaci poškozené kloubní chrupavky

Lékaři Nemocnice v Semilech provedli v minulém týdnu unikátní operaci, při níž jako první v České republice aplikovali kolagenový implantát do defektu kloubní chrupavky, konkrétně hlezenního kloubu. Tato nová metoda ošetření kloubní chrupavky byla vyvinuta v Německu před několika lety a v klinickém používání je poslední 3 roky. Operace trvá přibližně hodinu, cena implantátu je 45.000 korun. Zdravotní pojišťovny jej prozatím v sazebníku nemají.

Operovanou pacientkou se stala devatenáctiletá vysokoškolačka. "K poškození kloubu u pacientky došlo opakovanými drobnými traumaty v oblasti hlezna." uvedl jeden z operatérů MUDr. Peter Stica, primář semilské ortopedie. "Pacientka trpěla silnými bolestmi znemožňujícími běžný pohyb, kdy běžně dostupné léčebné metody nebyly dostatečně účinné." dodal primář.

Podle jeho slov spočívá princip tohoto nového léčebného postupu ve vyplnění vzniklého defektu kolagenovou záplatou s obsahem kyseliny hyaluronové. Tato záplata pak svým aktivním působením vede do 6-ti týdnů k regeneraci defektu. Dochází při ní totiž k migraci chondrocytů (stavební buňky chrupavky) z okolní nepoškozené chrupavky právě do místa poškození, kde začnou „přestěhované“ buňky v prostředí záplaty vytvářet tělu vlastní kloubní chrupavku. Tuto terapii je možné aplikovat do jakéhokoliv kloubu, postiženého defektem chrupavky.

"Metoda je k pacientovi velmi šetrná. Vyžaduje krátký operační čas a pacienta nijak zvlášť nezatěžuje." říká MUDr. Peter Stica. Po ověření velikosti a lokalizace defektu na základě vstupního vyšetření se miniinvazivní otevřenou technikou se očištěný defekt vyplní záplatou v celé své ploše (záplata je aplikována v tekuté formě, po vylití defektu dochází k ztuhnutí do gelové konzistence). Rekonvalescence po výkonu zabere nejméně 12 týdnů, kompletní obnova poškozené chrupavky trvá přibližně jeden rok. Poté již pacient může končetinu plně zatěžovat, včetně všech sportovních aktivit.

První operace tohoto druhu proběhla v spolupráci se zástupci výrobce, kteří přijeli z Mnichova a z Vídně a také jejich obchodního partnera v ČR, fi. Aura Medical s.r.o.

Operace s použitím kolagenového implantátu však nepatří mezi nejlevnější – implantát stojí 45.000 korun a zdravotní pojišťovny jej prozatím nehradí.

Autor:   Renata Coufalová
 Více informací:  MUDr. Jiří Kladníček, náměstek LPP Nemocnice v Semilech 
 tel.: 481 661 241, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Certifikáty

1 ambul 2016 m3 hospit 2016 mlab2014 m  screening nadoru kolorekta 2017 2018 m