Nemocnice v Semilech směřuje k partnerství s Masarykovou městskou nemocnicí Jilemnice

Zachování dostupnosti zdravotní péče v regionu, udržení zaměstnanosti a v neposlední řadě také udržení nemocnice v majetku města bylo cílem mnoha jednání, která má za sebou vedení města Semily i vedení Nemocnice v Semilech v průběhu tohoto roku. Na jejich konci nyní stojí Memorandum o spolupráci Nemocnice v Semilech a Masarykovy městské nemocnice v Jilemnici, které schválili zastupitelé města Semily na svém pondělním jednání. Vzájemná spolupráce obou nemocnic je podmíněna spojením obou nemocnic a spoluprací s Krajskou nemocnicí Liberec, a.s.

Lena Mlejnková, starostka města Semily: "Děkuji zastupitelům za jejich podporu a přístup k řešení budoucnosti Nemocnice v Semilech a věřím, že právě spojení s Masarykovou městskou nemocnicí Jilemnice přinese semilské nemocnici tolik potřebné jistoty."

altan

Memorandum neobsahuje konkrétní závazky pro jeho smluvní strany, ale stanovuje základní cíl - záměr vytvoření společné akciové společnosti. Přijetí Memoranda a na něj navazující bezprostřední spolupráce semilské, jilemnické a liberecké nemocnice by mělo zajistit dlouhodobé a stabilní poskytování zdravotní péče občanům města Semily a celé spádové oblasti. Cílem navrhované spolupráce je ukotvení semilské nemocnice v páteřní síti nemocnic v Libereckém kraji, posílení vyjednávacích pozic se smluvními partnery a zdravotními pojišťovnami a vnitřní stabilizace semilské nemocnice, jak po ekonomické, medicínské, tak personální stránce.

"Hledali jsme řešení v rámci regionu a spolupráce obou nemocnic se logicky nabízela již na samém počátku jednání," říká Lena Mlejnková, starostka města Semily. "Nicméně bylo třeba podrobně popsat principy fungování a potřeb obou zařízení, zvážit všechny nadregionální souvislosti a následně vystavět model společného fungování obou subjektů s ohledem na medicínské potřeby, ekonomickou udržitelnost a politické zadání. Výhodou spolupráce je mimo jiné blízkost obou měst a samozřejmě také vzájemné doplnění chybějících odborností (ortopedie, následná péče, neurologie, dětské, gynekologie a další). Zárukou úspěšného společného fungování obou nemocnic je pak dlouhodobá spolupráce a vzájemná znalost prostředí v rámci Nemocnic Horního Pojizeří."

Ing. Alena Kuželová, MBA, ředitelka Nemocnice v Semilech: "Od spojení obou nemocnic si slibuji vznik silného společného subjektu a samozřejmě stabilizaci a uklidnění situace v naší nemocnici. Jedná se o důležité rozhodnutí, které umožní další dlouhodobou existenci naší nemocnice v rozsahu odborností, které východní část Libereckého kraje bude skutečně dlouhodobě potřebovat. Děkuji liberecké nemocnici, že nám svou pomocí poskytla v letošním roce potřebný čas pro nalezení nejlepšího možného řešení pro region."

Záměr spolupráce podpořili všichni akcionáři Krajské nemocnice Liberec a.s. a generální ředitel Nečesaný, který navíc garantoval pro Semily důležitou pomoc a podporu KNL a.s.: "Obecně vnímáme tuto skutečnost za velmi pozitivní s možností maximalizace synergických efektů v dané oblasti. Za KNL mohu přislíbit; že jsme připravení stát se podporujícím subjektem, jak ve stadiu vlastní transformace - bude-li o to zájem, tak i ve vlastním chodu společnosti dostatečnou medicínskou podporou."

Více informací: Lena Mlejnková, starostka města Semily
  Ing. Alena Kuželová, ředitelka Nemocnice v Semilech