Oddělení následné ústavní péče

Staniční sestra :

Blanka Koňáková

Charakteristika oddělení :

Představujeme Vám oddělení následné ústavní péče v semilské nemocnici. Na dvou stanicích, které dohromady disponují 60 lůžky, poskytujeme lékařskou, ošetřovatelskou a rehabilitační péči. Náš tým kromě lékařů a nelékařů doplňuje ergoterapeutka a logopedka. Všichni se snaží pacientům pobyt v nemocnici zpříjemnit, zpestřit a obohatit.

V rámci rehabilitace a ergoterapie se zaměřujeme na udržení a zlepšení fyzického i psychického stavu našich pacientů. Snažíme se je aktivizovat na lůžku i mimo něj s cílem zachovat jejich maximální soběstačnost. Provádíme cvičení na lůžku, nácvik chůze s využitím kompenzačních pomůcek, individuální cvičení se zaměřením na posilování a zvyšování rozsahu pohybu, trénink jemné motoriky, grafomotoriky a mnoho dalších aktivit.

Nedílnou součástí rehabilitace je trénink kognitivních funkcí (paměť, orientace, pozornost, logické myšlení, atd.).

Ergoterapie probíhá individuální i skupinovou formou. K dispozici máme ergoterapeutickou dílnu, kde mimo jiné činnosti probíhá i terapie zaměřená na ruční práce. Naši pacienti zde vyrábějí dekorativní předměty s aktuální tématikou (např. vánoční, velikonoční, atd.).

Pacientům s fatickou poruchou se věnuje zkušená logopedka.

Nejčastější onemocnění, na které je oddělení zaměřeno:

• interní choroby, projevy a následky aterosklerózy v oblasti srdce, periferních tepen, mozku, stavy po cévních mozkových příhodách
  • metabolické choroby, zejména diabetes mellitus s chronickými komplikacemi, doléčení,   stabilizace a edukace dekompenzovaných pacientů, poruchy výživy a to jak malnutrice, tak   obezita, léčebně edukační pobyty obézních nemocných
  • paliativní péče o onkologicky nemocné
  • nemoci a stavy vyžadující analgetickou, rehydratační, vasodilatační a bronchodilatační infuzní terapii
  • doléčení pacientů po operacích vnitřních orgánů

Poskytovaná péče:

• léčebná, ošetřovatelská a fyzioterapeutická péče, edukace
  • rehabilitace v širším slova smyslu, s cílem zlepšení soběstačnosti a zapojení pacienta do běžného života po propuštění z nemocnice
  • pomoc v závažných životních situacích včetně péče psychologické
  • řešení sociálního zázemí pacientů, pomoc při umístění v zařízení dlouhodobé léčebné nebo sociální péče
  • sociální péče dobrovolníků, práce s rodinou, asistenceu závažných nemocných pacientů
  • duchovní služby

Ošetřovatelská péče je stěžejní činností na našem oddělení. Je zde možný krátkodobý i dlouhodobý pobyt.

Pravidla pro příjem pacientů:

Na oddělení jsou přijímáni pacienti po odeznění akutní fáze onemocnění, po provedení nezbytných diagnostických a léčebných postupů vedoucích ke stabilizaci zdravotního stavu.

Příjem je možný v řádné pracovní době ve všední dny po předchozí ústní domluvě s primářem oddělení, tel. (+420) 481 661 311, který posoudí indikaci v souladu se zaměřením a možnostmi oddělení. Písemná žádost je možná, není ale nutná. Podmínkou přijetí je překladová zpráva nebo jiná dokumentace dostatečně popisující zdravotní stav pacienta. O přijetí pacienta na oddělení žádá zpravidla jeho ošetřující lékař, může o něj požádat i sám pacient, případně prostřednictvím rodiny. Pokud na oddělení nebude volné místo, pacienta zapíšeme do pořadníku, který je u primáře oddělení a termín nástupu mu sdělíme neprodleně, jakmile se lůžko uvolní.

Přikládáme několik fotografií, všechny jsou pořízeny s písemným souhlasem zúčastněných.
Případným zájemcům rádi poskytneme podrobnější informace, či ukázky naší činnosti. Můžete se obrátit na vrchní sestru Bc. Olgu Kadavou, staniční sestru Blanku Koňákovou a ergoterapeutku Bc. Danielu Bartošovou.

Kontakty:

+420 481 661 311 - primář MUDr. Pavel Kraťuk